فرآورده های لبنی • آیا ناتامایسین بر روی باکتری ها تاثیر گذار است؟

  آیا ناتامایسین بر روی باکتری ها تاثیر گذار است؟

  ناتامایسین یک ترکیب ضد میکروب طبیعی است و تاثیرات قابل ملاحظه ای در ممانعت از رشد کپک ها و مخمر ها دارد. کریستال های این ماده در زمان لازم فعال هستند و مقاومت ماده غذایی را افزایش می دهند. ناتامایسین می تواند تقریباً تمام مخمر ها و کپک ها را کنترل نماید؛ اما بر باکتري های فعال، ویروس ها یا سایر میکروارگانیسم ها تاثیري ندارد. نکته عطف این ماده این است که بر روی عطر و طعم محصولات هیچگونه اثری باقی نمی گذارد. رشد کپک و مخمر در اثر مواد غذائی از دلایل پایین بودن ماندگاری این فرآورده ها می باشد .
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.

 • چرا دوغ گازدار وترش می شود وچگونه می توان ماندگاری آن را افزایش داد؟

  چرا دوغ گازدار وترش می شود وچگونه می توان ماندگاری آن را افزایش داد؟

  عوامل موثر در گازدار شدن دوغ یا مربوط به مواد اولیه وفرایند حین تولید است ویا مربوط به بسته بندی که در ذیل به اختصار گفته خواهد شد:

  عوامل تولید وحین تولید:

  1- بالابودن توتال کانت شیر اولیه (شامل اسپور های مخمر وباسیلوس ها)
  2-عدم سی آپی صحیح خطوط تولید وبسته بندی
  3- عدم اعمال فرایند حرارتی مناسب ( پاستوریزاسیون وگرمادهی)
  4- استفاده از استارتر کالچر هایی باقدرت تولید اسید بالا و بالطبع ایجاد گاز در شرایط گرما

  عوامل حین بسته بندی( آلودگی ثانویه):

  1- الودگی هوای سالن ومحیط پرکن ها : راه حل استفاده از فشار هوای مثبت داخل سالن ها ومحیط پرکن ونیز عدم رفت آمد پرسنل وباز شدن مداوم دربهای سالن بسته بندی

  2- انتقال الودگی کپک ومخمری از بطری های پت ودرب : راه حل استفاده از سیستم بطری شور با کمک آب ازن دار یا مواد شوینده فودگرید وبرای درب بطری ها تزریق ازن بداخل بسته بندی درب ها ونگه داشتن برای مدت 20 دقیقه
  3- الودگی دست کارگران بطری گذار اول خط راه حل : ضدعفونی مداوم نوک انگشتان با مواد مناسب دست

  اگر تمام این موارد رعایت شوند وباز هم گازدار شدن دوغ را داشته باشید علت ان می تواند حضور اسپور مخمرهایی باشد که در محیط یا شیر اولیه بوده اند وهمانطور که می دانید اسپور ها دمای 100 درجه را به مدت 30 دقیقه تحمل می کنند لذا در فرایندهای حرارتی که به دوغ می دهیم این اسپور را ازبین نرفته ودر زمان عرضه به حالت رویشی در می ایند که عمدتا سبب بادکردگی , گازدارشدن , بوی نامطبوع وبعضا سبب تغییر رنگ ازسفید به خاکستری در دوغ می شوند.
  که بهترین راهکار استفاده از ناتامایسین  به عنوان ضد کپک ومخمر هست تا بتواند جلوی عملکرد ناصحیح این قارچ ها را در مراحل نهایی بگیرو وماندگاری محصول را حفظ کند.

 • اسید لاکتیک خوراکی چه کاربردی در محصولات لبنی دارد؟

  دوست عزیز :
  فراورده های مشتق شده از شیر معمولا حاوی اسید لاکتیک هستند منتها می توانیدبه منظور کنترل تولید وایجاد یکنواختی در کیفیت محصول نهایی به آن اضافه شود که مزایای اسید لاکتیک در مقایسه با سایر اسید های خوراکی مثل اسید سیتریک به شرح ذیل است:
  1- مایع است وحلالیت بالایی دارد
  2-طعم اسیدی ملایمی دارد که بسیار شبیه طعم اسیدی محصولات است ومثل اسید سیتریک حالت زننده وغیر طبیعی ندارد. همچنین دارای خواص ضد میکروبی است.

  می توانید اسید لاکتیک را برای موارد ذیل استفاده نمایید:
  اسیدی کردن پنیر موزارلاو پنیر محلی
  اسیدی کردن مستقیم کره
  اسیدی کردن شیر جهت تولید فراورده های موردنیاز اسید لاکتیک خوراکی چه کاربردی در محصولات لبنی دارد؟

 • علت کش دار شدن بافت ماست چیست؟

   

  علت کش دار شدن بافت ماست


  1- ناشی از آلودگی ثانویه هست 
  2- علت استفاده از استارتر ویا دمای گرم خانه گذاری نامناسب ( استارتر ماست شامل دو گونه باکتری است استرپتوکوکوس ها ولاکتوباسیلوس ها  چنانچه دمای گرم خانه خیلی پایین تر از 43 درجه باشد باکتری مسئول تولید بافت قوی تر عمل کرده  وبافت کشسان می شود خص.صا اگر سوش این باکتری قابلیت تولید پلی ساکارید داشته باشد.)  البته دوست عزیز توصیه می کنم مقاله مربوط به استارتر کالچر ها را در همین سایت بخش مقالات مطالعه بفرمایید آنجا به طور کامل توضیح داده شده است.
  3-استفاده از استابلایزر ها یی نظیر نشاسته

 • اسید لاکتیک چه تاثیری در طعم فراورده های لبنی دارد؟

  ازآنجائیکه اسید لاکتید در تمام محصولات لبنی به طور طبیعی وجود دارد. افزودن مجدد آن به عنوان یک عامل تقویت کننده طعم بسیار مناسب است.

ارسال سوال

 • گروه سوال :
 • نام و نام خانوادگی :
 • پست الکترونیکی :
 • سوال شما :
 • کد امنیتی