فرآورده های لبنی • فرق بین مخمر وکپک چیست؟

  فرق بین مخمر ها با کپک چیست؟

  مخمرها گروهی دیگر از قارچ ها هستند که روی محصولات غذایی ساده که اسیدی تر بوده و حاوی بیشترین میزان کربوهیدرات(مواد قندی) هستند قابلیت رشد و تخمیر داشته و نسبت به کپک ها به رطوبت بیشتر و نسبت به باکتری ها به رطوبت کمتری برای رشد نیاز دارند.
  درجه حرارت مناسب برای رشد  مخمر ها تقریبا مشابه کپک هاست ولی صرفا در شرایط هوازی رشد نمی کنند بلکه می توانند هم در سطح و هم در داخل بافت محصول رشد کنند.
  در سطح مواد غذایی باعث ایجاد حالت لزج با رنگ سفید تا کرم می شوند و انواعی که داخل ماده غذایی یا نوشیدنی در شرایط بی هوازی رشد می کنند باعث طعم ترش و تلخ می شوند.  برای جلوگیری از رشد مخمر در آبمیوه ها، نوشابه ها ودوغ  وسایر مواد غذایی از نگهدارنده ناتامایسین استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید. وجهت اطلاع از دوز مصرف ناتامایسین وکارایی آنکلیک کنید.

 • کدام مواد غذایی دچار کپک وکدام مواد غذایی دچار فساد باکتریایی می شوند؟

  کپک ها وباکتری ها به کدام نوع از مواد غذایی وارد می شوند؟


  هر چه رطوبت ماده غذایی بیشتر و دمای مطلوب فراهم باشد به خصوص مواد غذایی حاوی پروتئین فسادپذیری سریع تری خواهند داشت. گوشت و مرغ و فرآورده های حاصل از آن، شیر و مواد لبنی و محصولات حاوی تخم مرغ در شرایط نامساعد بیشترین فسادپذیری باکتریایی را دارند.
  غذاهای اسیدی همچون ترشیجات، غذاهای نمک سود و دودی شده، فرآورده های حاوی غلظت بالای شکر همچون مربا و شربت و غذاهای خشک و روغن  بیشتر در معرض فساد کپک ومخمری هستندوکمترین فساد باکتریایی را دارند.
  باکتری ها بیشتر از مخمرها و کپک ها به آب احتیاج دارند و به همین دلیل در محیط های مرطوب آلودگی های باکتریایی سریع تر اتفاق می افتد.

 • سلام صبحتون بخیرعرض کنم خدمت شما که ما تولید تخم مرغ مایع داریم ولی متاسفانه باکتری اشرشیا و سالونلا داریم.کدوم یکی از محصول شما میتونه کمکمون کنه؟؟ممنون از سایت خوبتون

  برای رفع مشکل آلودگی تخم مرغ مایع پاستوریزه بهتر است از نگهدارنده AK 830 استفاده نمایید که سبب از بین رفتن کامل پاتوژن هایی نظیر اشرشیاکلی , سالمونلا , کلی فورم واستاف اورئوس می شود. برای کسب اطلاعات بیشترراجب عملکرد AK 830   کلیک نمایید.

 • سلام تولید ماست همزده دارم چه محصولی میتونم استفاده کنم که کش بیاد که چکیدش سفت بشه و ترش هم نشه؟

  برای بهبود بافت ماست همزده در ابتدا می بایست از نوع استارتر کالچر مناسب این نوع ماست استفاده کنید که این نوع استارتر ها حالت کشسانی دارند یعنی باکتری های موجود در آن تولید پلی ساکارید می کنند که بافت بسیار وسکوزی را در ماست ایجاد می کند. همچنین برای کمک به بافت بهتر ماست همزده و رفع کامل آب اندازی در آن بهتر است از آنزیم ترانس گلوتامیناز استفاده نمایید  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کارایی آنزیم ترانس گلوتامیناز کلیک نمایید.
  وبرای جلوگیری از ترش شدن ماست از ضد کپک ناتامایسین استفاده نمایید چرا که یکی از دلایل ترش شدن ماست فعالیت مخمر ها است  وناتامایسین مانع از فعالیت مخمر وکپک می شود.

 • سلام خسته نباشیدببخشید من مغازه لبنی دارم و تازه شروع به این کار کردم اطلاعات درستی ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید.ماست من تلخ میشه و اصلا نمیدونم چرا این اتفاق میوفته؟؟تا جایی که میتونیم و اطلاع داریم همه شرایطو رعایت میکنیم اما این مشکل حل نمیشهممنون میشم یه توضیحی بدینو اینکه سایتتون بسیار جامع و کامله مرسی

  علت تلخ شدن ماست ایجاد پپتیدهای تولید کننده طعم تلخ در ماست هستند که در اثر دیر سرد شدن ماست ویا به آهستگی سرد شدن آن بعد از پایان زمان گرم خانه گذاری می باشد. لذا توصیه می شود بعد از  پایان زمان گرم خانه ماست سریعا تا دمای 6 درجه سانتی گراد خنک شود. البته دلایل دیگری هم دارد که این عامل از همه رایج تر است.
  دلیل دیگر هم استفاده از شیر ورم پستانی است.

ارسال سوال

 • گروه سوال :
 • نام و نام خانوادگی :
 • پست الکترونیکی :
 • سوال شما :
 • کد امنیتی