فرآورده های لبنی • انزیم تی جی چیست ودقیقا چه کاری انجام می دهد؟ / آیا تی جی همان استابلایزر است؟

  انزیم تی جی چیست ودقیقا چه کاری انجام می دهد؟ آیا تی جی همان استابلایزر است؟

  خیر تی جی استابلایزر نیست بلکه نوعی انزیم است که با ایجاد پل یا پیوند های پروتوئینی یک شبکه بسیار قوی وپایدار پروتوئینی ایجاد می کند این شبکه باعث ایجاد قوام وقدرت ژلی ماست می شود ویا به عبارتی باعث ایجاد بافت بسیار محکم وقاشق خوری در ماست می شود.
  به عبارتی تی جی یک واکنش آنزیمی بین کازئین کلوئیدی و لیزین محلول در اب هست که شبکه ای تشکیل می دهد با قدرت جذب اب بالا وحالت حجم دهندگی دارد .

 • ناتامایسین چیست و چه کاربردی دارد؟

  ناتامایسین چیست و چه کاربردی دارد؟


  ناتامایسین یا پیماریسین(E235) یکی از انواع بازدارنده های طبیعی قارچ بسیار قوی در صنعت غذا می باشد که از کشت میکروبی استرپتومایسس ناتالنسیس تحت یک فرآیند کنترل شده تخمیر حاصل می شود.
  فرمول مولکولی ناتامایسین عبارت است از : C33H47NO13
  این ماده به دو صورت مایع و پودری تولید می شود بنابراین یکی از امتیازات استفاده ناتامایسین به جای نگهدارنده های شیمیایی دیگر استفاده از آن به صورت پودری در ترکیب با فرمولاسیون و هم به صورت یک سوسپانسیون مایع مثل مخلوط کردن با آب نمک و اسپری آن بر روی محصول می باشد . از خواص خوب ناتامایسین ها میتوان به دز پایین مصرف این نگهدارنده بیولوژیک اشاره نمود .

  ناتامایسین بعنوان یک نگهدارنده بیولوژیک در بسیاری از فرآورده ها کاربرد فراوانی دارد . رایج ترین کاربرد این ماده به عنوان نگهدارنده در تولید پنیر، ماست ، دوغ و همچنین صنایع گوشتی و سالادهای بسته بندی شده است. ناتامایسین می تواند تقریباً تمام مخمر ها و کپک ها را کنترل نماید این فـرآورده در محصولات مخـتلف صنایع غذایی از جمله انواع فرآورده های لبنی، نوشابه ها، آبمیوه ها، فرآورده های گوشتی، غذاها و پودرهای آماده و غیره مصرف دارد.

 • آیا ناتامایسین بر روی باکتری ها تاثیر گذار است؟

  آیا ناتامایسین بر روی باکتری ها تاثیر گذار است؟

  ناتامایسین یک ترکیب ضد میکروب طبیعی است و تاثیرات قابل ملاحظه ای در ممانعت از رشد کپک ها و مخمر ها دارد. کریستال های این ماده در زمان لازم فعال هستند و مقاومت ماده غذایی را افزایش می دهند. ناتامایسین می تواند تقریباً تمام مخمر ها و کپک ها را کنترل نماید؛ اما بر باکتري های فعال، ویروس ها یا سایر میکروارگانیسم ها تاثیري ندارد. نکته عطف این ماده این است که بر روی عطر و طعم محصولات هیچگونه اثری باقی نمی گذارد. رشد کپک و مخمر در اثر مواد غذائی از دلایل پایین بودن ماندگاری این فرآورده ها می باشد .
  جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.

 • چرا دوغ گازدار وترش می شود وچگونه می توان ماندگاری آن را افزایش داد؟

  چرا دوغ گازدار وترش می شود وچگونه می توان ماندگاری آن را افزایش داد؟

  عوامل موثر در گازدار شدن دوغ یا مربوط به مواد اولیه وفرایند حین تولید است ویا مربوط به بسته بندی که در ذیل به اختصار گفته خواهد شد:

  عوامل تولید وحین تولید:

  1- بالابودن توتال کانت شیر اولیه (شامل اسپور های مخمر وباسیلوس ها)
  2-عدم سی آپی صحیح خطوط تولید وبسته بندی
  3- عدم اعمال فرایند حرارتی مناسب ( پاستوریزاسیون وگرمادهی)
  4- استفاده از استارتر کالچر هایی باقدرت تولید اسید بالا و بالطبع ایجاد گاز در شرایط گرما

  عوامل حین بسته بندی( آلودگی ثانویه):

  1- الودگی هوای سالن ومحیط پرکن ها : راه حل استفاده از فشار هوای مثبت داخل سالن ها ومحیط پرکن ونیز عدم رفت آمد پرسنل وباز شدن مداوم دربهای سالن بسته بندی

  2- انتقال الودگی کپک ومخمری از بطری های پت ودرب : راه حل استفاده از سیستم بطری شور با کمک آب ازن دار یا مواد شوینده فودگرید وبرای درب بطری ها تزریق ازن بداخل بسته بندی درب ها ونگه داشتن برای مدت 20 دقیقه
  3- الودگی دست کارگران بطری گذار اول خط راه حل : ضدعفونی مداوم نوک انگشتان با مواد مناسب دست

  اگر تمام این موارد رعایت شوند وباز هم گازدار شدن دوغ را داشته باشید علت ان می تواند حضور اسپور مخمرهایی باشد که در محیط یا شیر اولیه بوده اند وهمانطور که می دانید اسپور ها دمای 100 درجه را به مدت 30 دقیقه تحمل می کنند لذا در فرایندهای حرارتی که به دوغ می دهیم این اسپور را ازبین نرفته ودر زمان عرضه به حالت رویشی در می ایند که عمدتا سبب بادکردگی , گازدارشدن , بوی نامطبوع وبعضا سبب تغییر رنگ ازسفید به خاکستری در دوغ می شوند.
  که بهترین راهکار استفاده از ناتامایسین  به عنوان ضد کپک ومخمر هست تا بتواند جلوی عملکرد ناصحیح این قارچ ها را در مراحل نهایی بگیرو وماندگاری محصول را حفظ کند.

 • اسید لاکتیک خوراکی چه کاربردی در محصولات لبنی دارد؟

  دوست عزیز :
  فراورده های مشتق شده از شیر معمولا حاوی اسید لاکتیک هستند منتها می توانیدبه منظور کنترل تولید وایجاد یکنواختی در کیفیت محصول نهایی به آن اضافه شود که مزایای اسید لاکتیک در مقایسه با سایر اسید های خوراکی مثل اسید سیتریک به شرح ذیل است:
  1- مایع است وحلالیت بالایی دارد
  2-طعم اسیدی ملایمی دارد که بسیار شبیه طعم اسیدی محصولات است ومثل اسید سیتریک حالت زننده وغیر طبیعی ندارد. همچنین دارای خواص ضد میکروبی است.

  می توانید اسید لاکتیک را برای موارد ذیل استفاده نمایید:
  اسیدی کردن پنیر موزارلاو پنیر محلی
  اسیدی کردن مستقیم کره
  اسیدی کردن شیر جهت تولید فراورده های موردنیاز اسید لاکتیک خوراکی چه کاربردی در محصولات لبنی دارد؟

ارسال سوال

 • گروه سوال :
 • نام و نام خانوادگی :
 • پست الکترونیکی :
 • سوال شما :
 • کد امنیتی